Декомунізація: Меморіал Захисникам Вітчизни оновлять

09.06.2022, 15:00
Автор фото: Eduard

21 травня 2015 року в Україні набув чинності пакет «декомунізаційних законів». Вони охоплюють широкий спектр суспільних відносин: від увічнення перемоги у Другій світовій війні та визнання на державному рівні осіб, які боролися за незалежність України у ХХ столітті, до відкриття доступу до архівної інформації колишніх радянських спецслужб та засудження Україною комуністичного й нацистського тоталітарних режимів як злочинних та несумісних із основоположними правами й свободами людини і громадянина. У широкому сенсі ухвалення цих законів означає, що Україна зробила рішучий крок, спрямований на розрив із тоталітарним минулим та його злочинними практиками управління суспільством. 

Декомунізація не є українським винаходом. Ці закони приймалися з урахуванням кількох резолюцій Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ та рекомендацій Комітету міністрів Ради Європи. 

Голова Українського інституту національної пам'яті (з 25 березня 2014 по 18 вересня 2019), історик Володимир В'ятрович вважає, що відсутність політики декомунізації в Україні після проголошення незалежності була однією з причин, які призвели до неорадянського реваншу режиму Януковича. Носії радянських цінностей є головним кадровим резервом терористичних загонів у так званих ДНР та ЛНР. Тому питання декомунізації для України стосується не лише гуманітарної політики, але й політики безпеки.

 Нарешті норми законів з декомунізації  планують виконати і в Южноукраїнську. Мова йде про меморіальний комплекс.

6 червня в залі засідань виконкому відбулося розширене засідання Южноукраїнської міської ради ветеранів війни, праці та Збройних Сил Організації ветеранів України. На порядок денний було винесено одне важливе для громади міста питання - “Про необхідність реконструкції пам’ятних локацій Меморіалу Захисникам Вітчизни та символів на них згідно з Законом України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки”.

В обговоренні взяли участь 15 членів міської ради ветеранів на чолі з головою ради ветеранів Вячеславом Громенком, а також запрошені на засідання - міський голова Валерій Онуфрієнко, в.о. директора КП СКГ Лідія Паламарчук, начальник управління молоді, спорту та культури Неля Захарко та директор міського історичного музею Зореслава Клименко. Про це повідомляє офіційний сайт Южноукраїнська.

Вячеслав Громенко зазначив, що відповідно до законодавства України виникла необхідність оновлення знаків, написів, локацій на Меморіалі, в тому числі і барельєфу ордену «Победа» на центральній колоні з символами СРСР: серп та молот, червона зірка, мавзолей, Спаська вежа Кремля.

Вячеслав Громенко доповів, що на нараді активу ради ветеранів було вирішено рекомендувати міській владі створити робочу комісію, до складу якої мають увійти спеціалісти різних профілів, для обстеження всіх об'єктів, розташованих на Меморіалі, з метою їх оновлення. Очільник міської ради ветеранів наголосив, що результатом цієї роботи повинні бути альтернативні рішення, які мають не суперечити законодавству України, відповідати історичним подіям минулого, не ображати почуття ветеранів другої світової війни, слугувати патріотичному вихованню молоді та бути візитною карткою міста у туристичній сфері. Також він запропонував демонтувати барельєф ордена «Победа» з центральної колони і після реставрації розмістити його як експонат другої світової війни у міському історичному музеї. Таким чином будуть виконані правові, моральні та історичні норми.

Пропозицію підтримали одностайно.

За словами міського голови Валерія Онуфрієнка, буде  проведено конкурс на оформлення центральної колони Меморіалу.

 

Останні новини