У чотирьох районах міста Вознесенськ та сільському окрузі Новогригорівка-Ракове 6-го та 7-го березня 2023 року відбулись громадські обговорення «Виклики та шляхи зеленого відновлення Вознесенської громади». Такі зустрічі є заходом проєкту «Зелене відновлення Вознесенської міської громади», що реалізується ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва» за підтримки та в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.
В обговореннях взяли участь 122 учасники, а детальніше: мікрорайон «Болгарка» — 47 осіб; с. Новогригорівка — 24 осіб; бібліотека №1.— 24 осіб; мікрорайон «Північний» — 11 осіб; мікрорайон «Пряме» — 16 осіб.
Визначаючи основні вектори роботи, еко-активісти сконцентрували увагу на основних проблемах, які є актуальними на сьогоднішній день у громаді. Серед них є такі:
— водопостачання та водовідведення. У селах Новогригорівського округу та міському мікрорайоні Пряме відсутнє централізоване водопостачання. А вода зі свердловин є технічною. Частина мікрорайону «Болгарка» майже не отримує воду. Додає викликів і процес діяльності домашніх та фермерських господарств, що зумовлює забруднення поверхневих вод хімікатами.
Приватний сектор має вигрібні ями з яких у приватному порядку приватними фірмами вивозиться нечистоти. Загалом, пропускна потужність водопостачання у 3 рази більше ніж система водовідведення. Лише 37 % мешканців користуються централізованою каналізацією.
— система погодження з ТПВ. Болгарка потерпає від заповненого на 99% полігону. Мешканці, як і мікрорайонів Прямого і Північного, так сіл старостинського округу зацікавились створенням системи роздільного збору ТПВ.
— руйнація біорізноманіття. Мешканці визнають, що робота промислових підприємств, пісчаних кар'єрів, Ташликської ГАЕС та іншого бізнесу призводять до обміління водойм, зниження рівня річки Південний Буг і як наслідок— критичне зменшення кількості риби та раків у водоймах.
— брак зелених насаджень. Таку думку висловили, зокрема, еко-активісти поважного віку. На обговореннях у бібліотеці №1 та №4 прозвучала пропозиція провести толоки з висадження алей дубів, єлей, лип, тощо. Також висунуто пропозицію щодо оновленні паркових зон та озеленення берегів громади.
Коротко визначаючи основні результати обговорень, координатор #РесурснийЦентрЗеленогоВідновлення Жукова Ріта прокоментувала:
«Учасники серії громадських обговорень рекомендували для вирішення болючих еко-проблем включити у Стратегію та План відновлення Вознесенській ТГ завдання та заходи з модернізації системи водопостачання — водовідведення, ТПВ, озеленення, будівництва сонячної електростанції та відновлення біорізноманіття риб та раків. Цікавою ініціативою є еко-активістів з Новогригорівки зі створення ракоферми.»
Наразі, ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва» анонсує проведення підсумкового круглого столу та серії круглих навчань з проєктного менеджменту на яких еко-активісти мають можливість взяти сформувати технічні завдання та проєкти в рамках ЕКО-модернізації Стратегії ТГ та формування зеленої складової Плану відновлення Вознесенської ТГ у березні-квітні 2023 року. Щодо дати та місця проведення даних заходів буде повідомлено незабаром.