Війна в Україні триває вже дуже довго, та тільки після повномасштабного вторгнення весь світ дізнався про нашу країну по-справжньому, побачив її міць та незламність.
Український інститут досліджував відсоток знань про історію України в європейських країнах та виявилось, що ці рівень цих знань надзвичайно низький.
Так, заглиблюючись у цю тему, завідувачка інформаційно-аналітичного відділу Українського інституту Надія Коваль розповідає про те, як представлена історія України ХХ ст. у підручниках Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії, спираючись на проведений проєкт з дослідження учбової літератури. За словами пані Коваль, залежно від країни, учасники проєкту дослідили від 30 до 60 підручників історії та суб’єктності України. Послідовних наративів про українську історію в цих підручниках, як правило, немає.
Велика Британія
У Великій Британії тема України з’являється в контексті історії Першої світової війни, формування Радянського Союзу і в історії Другої світової війни. З’являється в цих моментах доволі побіжно, іноді географічно — як територія, на якій відбуваються певні події, іноді згадується при утворенні СРСР.
Якщо говорити про історію Радянського Союзу та Другої світової війни, то вона радше радянсько- та русоцентрична, а українські сюжети є прохідними. Зараз присутність України поступово розширюється, хоча й залишається низькою.
Польща
У польських підручниках найбільше уваги приділяється сюжетам, пов’язаним з українською історією в ранньомодерних часах XVI-XVIII століття.
Також в історії ХХ століття історія України представлена в контексті польської історії: Перша світова війна, битва за Львів, східну Галичину, Друга польська республіка, Друга світова війна. У всіх цих моментах виринають ті чи інші інтерпретації подій, пов’язаних з українською історією.
У польських підручниках Україна й українці представлені перш за все через конфлікти, які вони мали з поляками в ХХ столітті. Але при цьому всьому не можна сказати, що українці представлені вороже, а дискурс цих підручників розглядає не вживає дуже радикальних конструкцій стосовно українців.
Франція
У підручниках Франції підхід до Київської Русі в підручниках Франції залишається русоцентричним. Вона трактується як протодержава, з якої потім з’явилася Росія. Часто Україна з’являється на карті просто як об’єкт, фон, де відбуваються певні події. Проте у Франції особлива увага звернена до Голодомору, який описаний більш детально, ніж у підручниках інших країн. Друга тема, яка сильно цікавить французів і детально описана, — це тема Чорнобиля.
Німеччина
Травматичний довісд Другої світової війни наштовхнув Німеччину не просто викласти події історії у шкільній літературі, а перш за все — за допомогою підручника з історії виховати свідомого громадянина зі сталою системою громадських цінностей. Історія окремих країн дуже детально не вивчається, а до підручників потрапляють дуже усталені факти та спільні інтерпретації. Тож різницю між різними виданнями часто складно помітити.
Тим не менш, на сьогоднішній день про Україну чують, розповідають, підтримують, а отже і наша історія, як історія відбудови незалежної нової країни стане відомою у світі як приклад стійкості, сили духу та опору окупаційним військам ворога.